Umre Ziyareti yapanlar, Rabia şehitlerini unutmadılar

 Umre Ziyareti yapanlar,Rabia şehitlerini unutmadılar

Mısır’da başlatılan ” Rabia şehitleri için Umre ” ve ” Her şehit için Umre projesi ” kampanyaları , kutsal topraklarda bir takım umre adayları tarafından yaşama geçiriliyor .

Rabia şehitleri için Umre kampanyasına Mısır’dan gelenlerin yanı sıra Suudi Arabistan’da hayatını sürdüren bir takım Mısırlılar da destek veriyor .

Mekke’de hayatını sürdüren ve 5 arkadaşı Rabiatul Adeviyye Meydanı’nda şehit olan Mısırlı Abdurrahman Zikri de asker birliklerinin müdahalesi sırasında hayatını kaybeden Abdurrahman Cude için umre ziyareti yapmaya niyetlendi . Elektrik mühendisi olan Abdurrahman Zikri ( 28 ) , Mekke’de AA muhabirine yaptığı açıklamada , kendisi gibi mühendis olan yakın arkadaşı ve adaşının Rabiatul Adeviyye Meydanı’na müdahale eden askerler tarafından şehit edildiğini söyledi . Abdurrahman Cude’nin gerçek anlamda şehadeti hakedenlerden biri olduğunu ifade eden Zikri , ” Onun tüm hayali , Umre ve Mescidi Aksa’nın özgürleştirilmesiydi . Allah da bunu bildiği için ona şehadeti kısmet etti ” dedi .

 

” Şehit kardeşimin yerine Umre de Bulunmanın mutluluğunu yaşıyorum “

Sosyal paylaşım sitesi Facebook üzrerinden Rabia şehitleri yerine Hac ve Umre yapılması için kampanya başlattıklarını vurgulayan Zikri , ” Bu gruba katılanların sayısı 60 – 70 kadar . Temel gayemiz , Rabiatul Adeviyye Meydanı’nda şehit olan kardeşlerimizin yerine Umre ve Hac yapmaktı . Çok şükür bunda da başarılı olduk ” diye sohbet etti .

Normalde bir insanın Umre yaparken tamamiyle ondan alacağı sevabı düşüneceğini kaydeden Abdurrahman Zikri’nin durumu ise tamamiyle farklı . ” Şehit bir kardeşimin yerine haccediyor olmanın mutluluğunu yaşıyorum ” diyen Zikri , kendisi gibi şehitler için umre ve hacca niyet eden çok arkadaşı olduğunu , bunların çoğunun Arafat’tan bir gün önce Mekke’de olacağını , bir kısmının da Suudi Arabistan’da yaşayanlar olduğunu , buluşup Arafat’a çıkacaklarını söyledi .

Suudi Arabistan’da yaşayanların yanı sıra maddi imkanı müsait olup da Mısır’dan buraya gelenler de olduğunu ifade eden Zikri , ” Onların bu umre ziyaretleri şehitlerin yerine yapmalarına rağmen kendilerine yapmış gibi sevaba nail olacaklarına inanıyorum ” ifadelerini kullandı .

 

” Umre Kampanyamız da Türk halkının desteğini asla unutamayız “

Mısır’da yaşananlara karşı Türkiye ve Arap ülkelerinin yaklaşımını da değerlendiren Abdurrahman Zikri , İslam umre ülkeleri içinde özellike Türkiye’nin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın olumlu duruşunu ” kelimelerle ifade etmenin muhtemel olmadığını ” belirtti . ” Bizim nazarımızda Tayyip Erdoğan , tüm İslam ve umre ülkelerinin önderi ve lideridir ” diyen Zikri , Erdoğan’ın , İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’e takındığı tavırın da duruşunu kendileri nazarında daha pekiştirdiğini kaydetti .

Rabiatul Adeviyye Meydanı’nda yaşananları ve Rabia işaretini ilk gösterenin Türkiye televizyonları olduğunu vurgulayan Zikri , ” Bize sahip çıkan Türk halkı olmuştur . Türk halkının bu desteğini asla unutamayız ” ifadesini kullandı .

Diğer Arap ülkelerinin Mısır meselesini kendi açılarından değerlendirdiğini ifade eden Zikri , ” Baştan beri bizim umre devrimimizi desteklemediler . Yapılan askeri darbeye kendileri de zemin hazırladı . Bundan mutluluk duyduklarını gördük . Türkiye’nin duruşu ise bu anlamda tamamiyle farklı . Mısır halkının umre ziyaretlerinde yanında ” diye sohbet etti .

Şehit arkadaşı için umre ye gitmeye niyetlenen Abdurrahman Zikri , askeri yönetimin devam etmeyeceğini umduklarını , huzurlu günlerin de Mısır için yakın olduğunu kaydetti .

AA muhabirinin görüştüğü bir takım Mısırlı umre adayları ise Mısır’da son dönemde yaşananlara ilişkin görüş belirtmekten kaçındı . Mısırlı umre adayları , Umre ibadetini yerine getirmek üzere Mekke’de olduklarını ve ülkelerinin bir an önce huzura kavuşması için dua ettiklerini söyledi . – Mekke

http://www.haberler.com

Umre Ziyareti yapanlar,Rabia şehitlerini unutmadılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>